Genel İthalat Prosedürleri…

 

Oyuncak ithalatında öncelikle ithal edilecek malzeme ve ihracatçıyla çalışılacak genel şartlar belirlenmelidir, sonrasında ise bu işlemi gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti’nde mukim ve vergi numarası olan tüzel veya gerçek bir kişi (gerçek kişilerde TC kimlik numarası yeterlidir) gerekmektedir. İlk defa ithalat yapılacaksa gümrük idaresine kayıt olunması şarttır, kayıt için aşağıda listelenmiş evrakların tamamı gereklidir;

  • İmza sirküleri (gerçek kişiler için imza beyannamesi),
  • Faaliyet belgesi,
  • Ticaret sicil gazetesi,
  • Vergi mükellefiyet yazısı,
  • Vekâletname (temsil yoluyla işlem yapılması halinde),
  • Yetkililerin kimlik suretleri.

Oyuncak İthalatı Prosedürleri…

 

Bütün ithalat işlemleri için geçerli olan yukarıdaki bilgilerin dışında oyuncak ithalatı için farklılık arz eden ve dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır; Tareks izinlerinin alınması, ihtisas gümrüğü uygulaması ve gözetim uygulaması bunlardan en önemlileridir. Her ürün için olduğu gibi oyuncak ithalatına da başlamadan önce muhakkak bir gümrük müşavirine danışmanızı öneriyoruz, oyuncak ithalatı sürecinin detayları aşağıdaki gibidir;

 

Oyuncak ithalatında Ekonomi Bakanlığı’ndan Tareks izinlerinin alınması gerekmektedir, ürünlere ait CE etiketlerinin kontrolleri de bu müracaatlar sırasında yapılmaktadır.

 

Oyuncak ithalatında ihtisas gümrüğü uygulaması vardır, yani ithalatçı işlemlerini istediği gümrük idaresinde gerçekleştiremez. İşlemler yalnızca Bakanlık tarafından belirlenmiş gümrüklü sahalarda yapılabilir, bu nedenle alıcı malın sevkiyatında dikkatli olmalıdır.

 

Oyuncak ithalatı gözetim uygulamasına tabidir. Gözetim uygulamasında pahası Bakanlık tarafından belirlenen değer altında beyan edilen ürünlerin vergileri beyan üzerinden değil belirlenen değer üzerinden hesaplanır. Bu nedenle maliyet hesaplamaları sırasında çok dikkatli olunmalıdır, oyuncak ithalatı vergi hesaplamalarında bir gümrük müşavirinden bilgi alınması salt mevzuata bakarak hesap yapılmasından daha sağlıklı olacaktır.

 

Oyuncak ithalatında KDV uygulaması mevcuttur, vergi oranları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Oyuncak ithalatında ÖTV uygulaması mevcuttur, vergi oranları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Oyuncak ithalatı gümrük vergisi uygulamasından muaftır.

 

Saygılarımızla,

Gumrukleme.com.tr Ailesi…

Güncelleme: 6 Mart 2017