Genel İthalat Prosedürleri…

 

Süt ve süt ürünleri ithalatında öncelikle ithal edilecek malzeme ve ihracatçıyla çalışılacak genel şartlar belirlenmelidir, sonrasında ise bu işlemi gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti’nde mukim ve vergi numarası olan tüzel veya gerçek bir kişi (gerçek kişilerde TC kimlik numarası yeterlidir) gerekmektedir. İlk defa ithalat yapılacaksa gümrük idaresine kayıt olunması şarttır, kayıt için aşağıda listelenmiş evrakların tamamı gereklidir;

  • İmza sirküleri (gerçek kişiler için imza beyannamesi),
  • Faaliyet belgesi,
  • Ticaret sicil gazetesi,
  • Vergi mükellefiyet yazısı,
  • Vekâletname (temsil yoluyla işlem yapılması halinde),
  • Yetkililerin kimlik suretleri.

Süt ve Süt Ürünleri İthalatı Prosedürleri…

 

Bütün ithalat işlemleri için geçerli olan yukarıdaki bilgilerin dışında süt ve süt ürünleri ithalatı için farklılık arz eden ve dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır; öncelikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı iznine tabidir, bu nedenle kontrol belgesi için Bakanlık müracaatları yapılmalıdır ve bu müracaatlar süt ve süt ürünlerinin sevkıyatından önce yapılmalıdır. Süt ve süt ürünlerinin ithalatında gümrük vergisi oranları yüksektir ve gümrük işlemleri çok masraflıdır, maliyet hesaplamaları titizlikle ve konunun uzmanı bir danışman eşliğinde yapılmalıdır. Her ürün için olduğu gibi süt ve süt ürünleri ithalatına da başlamadan önce muhakkak bir gümrük müşavirine danışmanızı öneriyoruz, süt ve süt ürünleri ithalatı sürecinin detayları aşağıdaki gibidir;

 

Süt ve süt ürünleri ithalatında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan kontrol belgesi alınması gerekmektedir. Kontrol belgesinin müracaatı süt ve süt ürünlerinin sevkıyatından önce yapılmalıdır, kontrol belgesinin çıkmasını ve ürünlerin gümrüğe gelmesini takiben Bakanlık tarafından analiz işlemleri yapılarak (uygun bulunması halinde) ithalat işlemleri sonlandırılır.

 

Süt ve süt ürünleri için posta ve hızlı kargo yoluyla ithalat yasaktır, bu ürünlerin yolcu beraberi ülkeye girişine de izin verilmemektedir.

 

Süt ve süt ürünlerinin ülkeye girişinde veteriner kontrolleri yapılmaktadır.

 

Süt ve süt ürünlerinin ithalatı tahlile tabidir, GTİP tespiti ve ayrıca Tarım katkı paylarının belirlenebilmesi için bu tahliller önemlidir.

 

Süt ve süt ürünlerinin ithalatında KDV uygulaması mevcuttur, güncel vergi oranları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Süt ve süt ürünlerinin ithalatında gümrük vergisi uygulaması mevcuttur ve vergi oranları çok yüksektir, güncel vergi oranları ve sağlıklı bir maliyet hesaplaması için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Saygılarımızla,

Gumrukleme.com.tr Ailesi…

Güncelleme: 11 Nisan 2017