Genel İthalat Prosedürleri…

 

Küçük ev aletleri ithalatında öncelikle ithal edilecek malzeme ve ihracatçıyla çalışılacak genel şartlar belirlenmelidir, sonrasında ise bu işlemi gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti’nde mukim ve vergi numarası olan tüzel veya gerçek bir kişi (gerçek kişilerde TC kimlik numarası yeterlidir) gerekmektedir. İlk defa ithalat yapılacaksa gümrük idaresine kayıt olunması şarttır, kayıt için aşağıda listelenmiş evrakların tamamı gereklidir;

  • İmza sirküleri (gerçek kişiler için imza beyannamesi),
  • Faaliyet belgesi,
  • Ticaret sicil gazetesi,
  • Vergi mükellefiyet yazısı,
  • Vekâletname (temsil yoluyla işlem yapılması halinde),
  • Yetkililerin kimlik suretleri.

Küçük Ev Aletleri İthalatı Prosedürleri…

 

Bütün ithalat işlemleri için geçerli olan yukarıdaki bilgilerin dışında küçük ev aletleri ithalatı için farklılık arz eden ve dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır; gözetim uygulaması, CE uygulaması, ilave gümrük vergisi uygulaması ve ek mali yükümlülük uygulaması bunlardan en önemlileridir. Küçük ev aletleri ithalatına başlamadan önce muhakkak bir gümrük müşavirine danışmanızı öneriyoruz, küçük ev aletleri ithalat sürecinin detayları aşağıdaki gibidir;

 

Küçük ev aletleri ithalatında ürünün kıymeti Bakanlık tarafından belirlenen değerin altında kaldığı takdirde vergi hesaplamaları Bakanlık tarafından belirlenen kıymet üzerinden yapılır. 10 adet veya daha az miktarda yapılacak olan ithalat, gümrük kıymetine bakılmaksızın gözetim uygulamasından muaftır.

 

Küçük ev aletleri ithalatında CE işareti aranmaktadır, uygulamanın detaylarıyla ilgili lütfen bizimle iletişime geçiniz. CE işaretinin üretici firma tarafından ürüne iliştirilmesi gerektiği vurgulanarak, elleçleme suretiyle sonradan eşya üzerine eklenmesine izin verilmemesi gerektiği talimatlandırılmıştır.

 

Küçük ev aletleri ithalatında ilave gümrük vergisi uygulaması mevcuttur, ürüne özgü olan vergi oranları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Küçük ev aletleri ithalatında ek mali yükümlülük uygulaması mevcuttur, ürüne özgü olan ek mali yükümlülük bilgileri için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Küçük ev aletleri ithalatında KDV uygulaması mevcuttur, vergi oranları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Küçük ev aletleri ithalatında ÖTV uygulaması mevcuttur, vergi oranları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Küçük ev aletleri ithalatında gümrük vergisi uygulaması mevcuttur, vergi oranları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Saygılarımızla,

Gumrukleme.com.tr Ailesi…

Güncelleme: 7 Temmuz 2015