Genel İthalat Prosedürleri…

 

Damızlık sığır ithalatında öncelikle ithal edilecek malzeme ve ihracatçıyla çalışılacak genel şartlar belirlenmelidir, sonrasında ise bu işlemi gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti’nde mukim ve vergi numarası olan tüzel veya gerçek bir kişi (gerçek kişilerde TC kimlik numarası yeterlidir) gerekmektedir. İlk defa ithalat yapılacaksa gümrük idaresine kayıt olunması şarttır, kayıt için aşağıda listelenmiş evrakların tamamı gereklidir;

  • İmza sirküleri (gerçek kişiler için imza beyannamesi),
  • Faaliyet belgesi,
  • Ticaret sicil gazetesi,
  • Vergi mükellefiyet yazısı,
  • Vekâletname (temsil yoluyla işlem yapılması halinde),
  • Yetkililerin kimlik suretleri.

Damızlık Sığır İthalatı Prosedürleri…

 

Damızlık sığır ithalatına başlamaya karar vermeniz halinde her aşamada danışarak ilerlemenizi öneririz, aksi halde küçük aksaklıklar yüzünden büyük zaman ve para kaybı yaşanabilir.

 

Damızlık sığır ithalatının yapılabileceği ülkeler: Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, Hollanda, İsveç, İtalya (Lazio, Toscana, Sicilya, Liguria, Calabria, Campania, Umbria Abruzzo, Molise ve Basilicata bölgeleri ile Sardunya Adası hariç), Letonya, Litvanya, Macaristan, Slovakya, Uruguay, Yunanistan (Lesvos/Midilli, Samos, Rodos, Chios, Kos, İkaria, Dodekanisa, Kalymnos ve Halki adaları ile Peloponnisos/Peloponnese/Peloponnesos/Peloponnesus ve Doğu Makedonya ve Trakya bölgeleri hariç). Bu listede yer alan ülkeler 21 Ekim 2015 tarihinde güncellenmiştir, en güncel hali için bizimle veya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Damızlık sığır ithalatı hakkında daha detaylı bilgi için bizimle veya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Saygılarımızla,

Gumrukleme.com.tr Ailesi…

Kaynak: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Güncelleme: 21 Ekim 2015