Pirinçte KDV Oranı Değişikliği

 

31 Ocak 2015 tarihli ve 29253 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2015/7205 sayılı karar ile pirinç KDV oranı % 1 olan ürünler arasına girdi.

Ekli "mal ve hizmetlere uygulanacak katma değer vergisi oranlarının tespitine ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair karar"ın yürürlüğe konulması; Maliye Bakanlığı'nın 16 Ocak 2015 tarihli ve 51 sayılı yazısı üzerine, 3065 sayılı katma değer vergisi kanununun 28. maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 26 Ocak 2015 tarihinde kararlaştırılmıştır.

 

Güncelleme: 2 Şubat 2015

Kaynak: T.C. Resmi Gazete

Irak’a Gıda İhracatında Raf Ömrü

 

Irak'a ihracat yapan gıda firmalarının dikkatine sunulan Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre;

"Irak’a şekerleme ve bisküvi ihracatı yapan firmaların Habur’da oluşan uzun TIR kuyrukları nedeniyle zarara uğradığı, karşılaşılan sorunlar arasında Irak’ın gıda ürünlerinin son kullanım tarihlerine yönelik mevzuat değişikliğinin de bulunduğu, mevzuat değişikliği ile ürünlerin son kullanım tarihlerinin ciddi oranda azaltıldığı sektör firmalarınca yapılan açıklamalar temelinde medyada yer almıştır.

Konu ile ilgili olarak Bakanlığımızca yapılan inceleme çerçevesinde;

 • Irak Federal Hükümeti tarafından belirlenen ve Eylül 2012 tarihinden itibaren yürürlükte olan    gıda ürünlerine ilişkin mevzuatta ürün miadları açısından herhangi bir değişikliğe gidilmediği,
 • Raf ömürlerinin çikolata türleri için 12 ay; bisküvilerin (tatlı bisküvi, gofret ve kraker) teneke kutularda olanları için 12 ay, karton kutularda (poşet dahil) olanları için 9 ay; şekerleme türleri için 24 ay; lokum ve toffee çeşitleri için 9 ay; kekler için ise 4 ay olduğu,
 • Diğer taraftan, gıda ürünleri gümrüğe ulaştığı tarihte raf ömrünün %50’sini tamamlamış olması halinde ürünlerin ülke şartlarına göre kullanım durumu da dikkate alınarak mevzuat gereği geçişine izin verilmeyebileceği, dolayısıyla ambalaj üzerinde belirlenen üretim tarihini takip eden en kısa sürede ürünün Irak’a sevk edilmesinde fayda bulunduğu Bakanlığımızca tespit edilmiştir.

 

Irak tarafından belirlenen son kullanım tarihlerinin ihracatçılarımız açısından sıkıntılara yol açtığı ve ihracatımızı gerektiğinden fazla kısıtladığı dikkate alınarak, Irak ile gerçekleştirilecek ikili görüşmelerde konu Bakanlığımızca gündeme getirilecektir.

Bununla birlikte, “süresi geçmiş”, “bayat” gıda ürünlerinin piyasada satılıyor olmasının ciddi endişelere yol açtığına yönelik haberlerin bugünlerde Irak kamuoyunda yer alan en önemli hususlar arasında olduğu bilgisine ulaşılmış olup, Irak’a ihracat gerçekleştiren firmalarımızın gerek Türk ürünlerinin imajına zarar verilmemesi, gerekse de mağduriyete uğramamaları açısından gıda ürünleri için Irak tarafından belirlenen mevcut son kullanım tarihlerine uymaları büyük önem arz etmektedir."

 

 

Konu hakkında Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından yayımlanan sirkülerde ise Irak'a yapılacak ihracatlarda raf ömrü hakkında detaylı bilgi verilmiştir:

 

"Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan yazıda; Irak hükümeti tarafından talep edilen raf ömürleriyle ilgili olarak Bakanlıklarına ulaşan bilgiler kapsamında ihracatçılarımızın bazı hususlara dikkat etmesi gerektiği bildirilmiştir.

 

Buna göre Irak hükümeti,

 • Ürünün etiket üzerindeki raf ömrü bir yıldan fazla ise ürünün sınırdan geçtiği sırada kalan raf ömrünün toplam raf ömrünün % 50’den fazla olmasını,
 • Ürünün etiket üzerindeki raf ömrü bir yıldan az ise, ürünün sınırdan geçtiği sırada kalan raf ömrünün toplam raf ömrünün % 66’sından (2/3) fazla olmasını,

talep etmektedir.

 

Diğer taraftan, Irak yetkililerince raf ömrünün hesaplanışına ilişkin olarak aşağıdaki bilgiler temin edilmiştir.

 • 01/01/2014 üretim tarihli 01/01/2015 son kullanma tarihli bir ürünün raf ömrü 1 yıl 1 gündür.
 • 01.2014 üretim tarihli 01.2015 son kullanma tarihli bir ürünün raf ömrü 1 yıl 1 aydır.
 • 2014 üretim tarihli 2015 son kullanma tarihli bir ürünün raf ömrü 2 yıl olacaktır. Benzer şekilde kalan raf ömrü ve maksimum raf ömrü limitleri buna göre hesaplanmalıdır."

 

Saygılarımızla,

Gumrukleme.com.tr Ailesi…

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2014
Kaynak: Ekonomi Bakanlığı

İstanbul Sanayi Odası Yeni Temsilcilikleri

 

İstanbul Sanayi Odası üyelerinin hizmetlere daha rahat ve hızlı ulaşabilmesi için Avrupa Yakası'nda Yenibosna ve Anadolu Yakası'nda Ümraniye'de olmak üzere Mart 2014 başında iki yeni temsilcilik açmıştır. İstanbul Sanayi Odası'ndan yapılan açıklamada temsilciliklerden verilecek hizmetler aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 

 • 5174 sayılı Kanunun 26. maddesinde sayılan belgeleri düzenlemek ve onaylamak,
 • İhracatta Dolaşım Belgeleri satış ve onayı (Menşe Şahadetnamesi, A.TR, EUR 1, Form A, EUR MED ve benzeri),
 • Kapasite raporu ve muhtelif ekspertiz raporları müracaat kabulü,
 • Kapasite raporu onaylı suret verilmesi,
 • Oda üyelik müracaatı kabulü,
 • Faaliyet Belgesi düzenlenmesi (Oda sicil kayıt sureti),
 • İhale Durum Belgesi,
 • Bağkur formları onaylanması,
 • Denklik Belgelerinin (ustalık ve kalfalık) onaylanması,
 • Yerli Malı Belgesi düzenlenmesi,
 • İmalatçı Belgesi düzenlenmesi,
 • İmalat Yeterlilik Belgesi düzenlenmesi,
 • Türk Malı Belgesi (IPA) satışı ve düzenlenmesi,
 • Hizmet Ücretleri ve Üye Aidat Tahsilatı.

 

Saygılarımızla,

Gumrukleme.com.tr Ailesi…

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014

Kaynak: İstanbul Sanayi Odası

 

İstanbul İhracatçı Birlikleri Cumartesi Mesaisi

İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından duyurulan yeni mesai uygulaması aşağıda tarafınıza sunulmuştur:

 

"3 Mart 2014 tarihinden itibaren Birlik onay işlemleri için Genel Sekreterliğimiz merkez bürosunda yapılmakta olan Cumartesi mesaisi uygulamasına son verilecek olup,

Onay Masası (Tel: 0533 328 26 31)

çalışma saatleri de aşağıdaki şekilde güncellenmiştir. Birlik onay işlemleri için yazılım programı olmayan firmalar, İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliklerinden alacakları kullanıcı adı ve şifreleri ile http://istanbul.ebirlik.net/ebnet adresinden birlik onay işlemlerini yapabileceklerdir. 

Onay Masası Çalışma Saatleri:

Hafta içi: 17.30 – 21.00

Cumartesi: 10.00 – 17.30

İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (Uygulama-Eğitim-İletişim Şubesi)"

 

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2014

Kaynak: İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği

Kuru Fasulye, Börülce ve Barbunya İthalatında Gümrük Vergisi

 

Ekonomi Bakanlığı'nın 13 Ocak 2014 tarihli ve 2379 sayılı yazısı üzerine kuru fasulye, börülce ve barbunya ithalatında gümrük vergisi kaldırılmıştır. İlgili karar 21 Ocak 2014 tarihli Resmi Gazete'de duyurulmuştur.

 

Detaylar:

Karar Sayısı: 2014/5809
20/12/1995 tarihli ve 95/7606 sayılı Kararnameye ektir.

Ekli “İthalat Rejimi Kararına Ek Karar”ın yürürlüğe konulması; Ekonomi Bakanlığının 13/1/2014 tarihli ve 2379 sayılı yazısı üzerine, 20/2/1930 tarihli ve 1567 sayılı Kanunun 1 inci, 14/5/1964 tarihli ve 474 sayılı Kanunun 2 nci, 6/5/1986 tarihli ve 3283 sayılı Kanunun 2 nci, 27/10/1999 tarihli ve 4458 sayılı Kanunun 16 ncı, 22 nci ve 55 inci maddeleri ile 2/2/1984 tarihli ve 2976 sayılı Kanun hükümlerine göre, Bakanlar Kurulu’nca 13/1/2014 tarihinde kararlaştırılmıştır.

 

Saygılarımızla,

Gumrukleme.com.tr Ailesi…

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014

İthal Engelli Araçları Araç Sahibi Dışında Bir Kişi Daha Kullanabilecek

Engelliler için ithal edilen özel tertibatlı araçların araç sahibi dışında başka bir kişi tarafından kullanılamaması yönünde daha önce getirilen kısıtlama kaldırıldı. 

Bu araçlar, yaşanan mağduriyet, beklenmeyen hal ve mücbir sebeplerin varlığı halinde malul ve sakat kişinin de araçta bulunması şartıyla başka bir kişi tarafından da kullanılabilecek. Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ilgili kararını T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı "Engellilerin Önünden Bir Engel Daha Kaldırıldı" başlığıyla duyurdu.

 

Kaynak: T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Güncelleme: 8 Kasım 2013

Akaryakıt Harici Petrol Ürünlerinde Uygunluk Yazısı Başvurusu Elektronik İmzayla

Bilindiği üzere, "Akaryakıt Haricinde Kalan Petrol Ürünlerinin Yurt İçi Ve Yurt Dışı Kaynaklardan Teminine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ" 24/04/2013 tarihli ve 28627 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve tebliğde yapılan ve 29/06/2013 tarihli ve 28692 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikle tebliğin yürürlük tarihi 01/01/2014 olarak değiştirilmiştir.

Gerek işlemlerin hızlılığı, gerekse de bürokratik işlemlerin azaltılması amacıyla; "Akaryakıt Haricinde Kalan Petrol Ürünlerinin Yurt İçi Ve Yurt Dışı Kaynaklardan Teminine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ" uyarınca Kuruma yapılacak uygunluk yazısı başvurularının bir bölümü elektronik imza kullanılarak alınacaktır. Bu çerçevede, söz konusu Tebliğ kapsamında EPDK'ya uygunluk yazısı almak üzere başvuruda bulunacak yetkili veya yetkilendirilmiş kişilerin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarından nitelikli elektronik sertifikalarını temin etmeleri gerekmektedir. Geçici bir süre boyunca Türkiye'de mobil imza hizmeti sunan GSM operatörlerinden alınacak elektronik imza sistemde kullanılamayacağından ilgililerin kart (token) ile elektronik imza atmaları ve buna uygun bir nitelikli elektronik sertifika edinmeleri gerekmektedir.

 

Uygunluk yazısı başvurularının Aralık ayı içerisinde alınması planlanmakta olup, kesin başvuru tarihi ile başvurulara ilişkin diğer hususlar EPDK tarafından Kasım ayı içerisinde ilan edilerek kamuoyuna duyurulacaktır.

 

Elektronik imza ve nitelikli elektronik sertifika edinme konusunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun sayfasını ziyaret edebilirsiniz:

 

 

Kaynak: T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu

Güncelleme: 8 Kasım 2013

İthalatta Yerinde Gümrükleme Sistemi

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre daha önce ihracatçı firmalar için uygulamaya koyulan "Yerinde Gümrükleme" sistemi, artık imalatçı konumundaki ithalatçı firmalar için de hayata geçiyor. Böylece gümrük işlemleri ithalatçı firmanın kendi tesislerinde yapılacak; ithal edilen eşya da iç gümrüğe getirilmeden doğrudan firmanın tesislerine sevk edilebilecek. Eşya muayenesinin gerekli olduğu sınırlı sayıdaki durumlarda ise gümrük memuru firmanın tesislerine giderek işlemler yapılacak.

 

Taşıyıcı Firmalar İzinli Alıcı Uygulamasından Yararlanabilecek

İthalatta yerinde gümrükleme iznine sahip firmaların eşyasını taşıyacak yetkilendirilmiş yükümlü sertifikasına sahip taşıyıcı firmalar "izinli alıcı" uygulamasından da yararlanacaklar. Bu yetki ile ithal edilen eşya, varış gümrük müdürlüğüne sunulmaksızın, doğrudan taşıyıcı firma tesislerine transit rejimi kapsamında taşınacak ve gümrük işlemleri taşıyıcı firmanın tesislerinde sonlandırılacak. Tercihe bağlı olarak ithal edilen eşya, taşıyıcının veya ithalatçının tesislerine getirilerek gümrük işlemlerinin burada yapılması mümkün olacak. 

Bu konuda hazırlanan yönetmelik taslağı önümüzdeki günlerde son şeklini alacak ve böylece nakliye ve ithalatçı firmaların gümrükleme ve taşımacılık maliyetleri azalırken işlemler de hızlandırılmış olacak.

 

Kaynak: T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Güncelleme: 2 Kasım 2013

İstanbul Gümrükleri Mesai Saatleri

Bakanlar Kurulu'nun 14 Ocak 2013 tarih ve 2013/4212 sayılı kararı gereğince; 27 Ekim 2013 tarihinde ülke genelinde geri saat uygulamasına geçilecektir.

Gün ışığından daha fazla yararlanıp enerji tüketiminin azaltılması amacıyla; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 100'üncü maddesi gereğince; İlimizde (İstanbul) mesai saatleri, 28 Ekim 2013 tarihinden itibaren sabah saat: 08.00-12.00, 12.30-16.30 olarak uygulanacaktır. 

Kamuoyunun bilgilerine sunulur.

Kaynak: T.C. İstanbul Valiliği

Güncelleme: 24 Ekim 2013

Gıda ve Gıda ile Temas Eden Maddelerde İhtisas Gümrüğü Uygulaması

Gıda maddeleri ve gıda ile temas eden maddelerin ithalatında ihtisas gümrüğü uygulaması Bakanlık tarafından kaldırılmıştı, konuyla ilgili istisnalar aşağıda yer almaktadır:

 • 09.02 ve 09.03 tarife pozisyonunda yer alan "çay"ın Türkiye Gümrük Bölgesi'ne girişi ile serbest dolaşıma giriş işlemleri yalnızca Rize Gümrük Müdürlüğü'nden gerçekleştirilecektir.
 • 6911.10 gümrük tarife alt pozisyonunda yer alan "porselenden sofra ve mutfak eşyası" ile 6912.00 gümrük tarife alt pozisyonunda yer alan yalnızca "seramikten sofra ve mutfak eşyası"nın (seramikten diğer ev eşyası ve tuvalet eşyası hariç) herhangi bir ülke ayırımı yapmaksızın serbest dolaşıma giriş işlemleri Ankara Gümrük Müdürlüğü, Erenköy Gümrük Müdürlüğü ve İzmir Tır Gümrük Müdürlüğü'nden gerçekleştirilmeye devam edecektir.
 • 22.03, 22.04, 22.05, 2206.00, 22.07, 22.08 tarife pozisyonunda yer alan "mamul haldeki alkol içkiler"in Türkiye Gümrük Bölgesi'ne giriş işlemleri Ambarlı Gümrük Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı Kargo Gümrük Müdürlüğü, Sabiha Gökçen Havalimanı Gümrük Müdürlüğü, Antalya Gümrük Müdürlüğü, İzmir Gümrük Müdürlüğü, Körfez Petrokimya Gümrük Müdürlüğü, Mersin Gümrük Müdürlüğü, Mersin Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü, Tekirdağ Gümrük Müdürlüğü, Kapıkule Gar Gümrük Müdürlüğü, Kapıkule Tır Gümrük Müdürlüğü ve Sarp Gümrük Müdürlüğü'nden gerçekleştirilecektir.

 

Kaynak: T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Güncelleme: 21 Ekim 2013

Türkiye ve Filistin Arasında Gümrük İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Türkiye ile Filistin gümrük idareleri arasında "Karşılıklı İdari Yardımlaşma Anlaşması" imzalandı. 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Türkiye ve Filistin gümrükleri arasında işbirliğini arttıracaklarını belirterek, "Filistin'in hem ticaretinin arttırılmasına hem de uluslararası yatırımcıların bu ülkede daha kolay ve hızlı yatırım yapmasına imkan sağlamış oluyoruz" dedi.

Ziya Altunyaldız, törende yaptığı konuşmada, iki ülke arasında birçok ortak değer olduğunu ve ilişkilerin son derece etkin şekilde yürütüldüğünü kaydetti. 

Filistin Gümrük İdaresi Başkanı Ahmad Alhelo'ya "Değerli kardeşim Ahmed" diyerek hitap eden Altunyaldız, heyetin Türkiye'de misafir değil, ev sahibi olduğunu söyledi. 

Türkiye'nin, her alanda Filistin halkının yanında olduğunu belirten Altunyaldız, "Filistin halkının üzüntüsü, bizim üzüntümüz olmuştur. Filistin halkının sevinci de bizim sevincimiz olmuştur" dedi. 

Filistin'de yaşanan sorunun çözülmesiyle gelecek barış ve istikrar ortamının, bölgeye ekonomik kalkınmayla birlikte refah da getireceğine işaret eden Altunyaldız"Biraz sonra imzalayacağımız KİYA ile iki ülke gümrükleri arasında etkin bir işbirliğinin temelleri atılmış olacak. Ayrıca, bu Filistinli kardeşlerimizin ekonomik seviyelerinin geliştirilmesi ve Filistin'in bir yatırım alanına dönüştürülmesi konusunda önemli bir altyapı ve platform oluşturacaktır" diye konuştu.

 
Türkiye'nin Filistin Devleti'ni ilk tanıyan ülkeler arasında yer aldığını hatırlatan Altunyaldız, Türkiye'nin Filistin'in uluslararası alanda tanınmış bir devlet olma doğrultusundaki çabalarına her zaman somut destek sağladığını söyledi.

 

Filistinli gümrük personeline Türkiye'de eğitim

Filistin'deki gümrük personelinin Türkiye'de eğitilmesi, risk analizlerinin yapılması ve buna ilişkin metodolojinin öğretilmesi dâhil pek çok alanda işbirliği içerisinde olacaklarını bildiren Altunyaldız, şöyle devam etti: 

"Bu çerçevede, Filistin'e yapılan ziyaret sonrasında çalışma alanlarımız netleştirilmiş ve bir grup Filistinli gümrük idaresi personelinin ülkemizde eğitim alması kararlaştırılmıştır. Teknik cihaz desteği verilmesi konusunda da adımlar atılmış ve buna ilişkin süreç devam etmektedir. Ayrıca, Filistin Gümrük İdaresinin kapasitenin geliştirilmesi hususunda, özellikle kaçakçılığın önlenmesi ve etkin gümrük idaresi yönetiminin sağlanması hususunda işbirliği sağlanmıştır. 

2005'te yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile karşılıklı olarak, sanayi ürünlerinde gümrük vergileri sıfırlandı. Bu çerçevede, aslında doğrudan oluşturulan ve bir anlamda sanayi ürünlerindeki serbest dolaşımın teminiyle birlikte, ticaretin artmasına yönelik altyapı, bugünkü anlaşmayla daha kolay, etkin ve hızlı bir şekilde yürütülmeye başlayacaktır." 

Altunyaldız, ülkelerin gümrük idarelerindeki bekleme süreleri ne kadar düşükse, kaçakçılığı önleme ne kadar başarılıysa, o derecede yabancı sermaye çekme cazibesinin arttığını belirterek, "Bu anlaşmayla Filistin'in hem ticaretinin arttırılmasına hem de uluslararası yatırımcıların bu ülkede daha kolay ve hızlı yatırım yapmasına imkan sağlamış oluyoruz" diye konuştu.

Filistin Gümrük İdaresi Başkanı Ahmad Alhelo da Türkiye'nin uluslararası siyasi ortamda Filistin'e gösterdiği yakınlık ve destek dolayısıyla teşekkür etti. 

Türkiye ile Filistin'in "kardeş ülke" olduğunu ifade eden Alhelo, Filistin'in Türkiye'den yardımların devamı konusunda umutlu olduğunu söyledi. Alhelo, "Türkiye her zaman Filistin halkının güven içerisinde yaşamasını istemiştir" dedi. 

Türkiye'nin, Filistinli gümrük personeline eğitim verdiğini, bu kapsamda teknolojik ekipman yardımı da yaptığını ifade eden Alhelo, "Bunlar bizim için umut verici. Çünkü Filistin'in durumu aşikar, geçiş kapılarında tam kontrolümüz yok. Bu anlaşma ilişkilerimizi daha da ilerletecektir. İki ülke arasındaki işbirliği ve destek sürdürülecektir. Filistin tarafı Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanacaktır" diye konuştu. 

''İsrail'in Filistin gümrüklerine birtakım engeller koyduğunu'' ifade eden Alhelo, ''İsrail'in, özellikle ülkenin ihracat ve ithalatını engellediğini'' söyledi. Filistin'in gelirini yükseltmeye çalıştıklarını, uluslararası desteği arttırmayı amaçladıklarını belirten Alhedo, "Böylece güçlü bir ekonomimiz olacak ve sizin bize göstermiş olduğunuz desteği hak etmek için sonsuza kadar çalışmalarımızı devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı. 

Daha sonra, Müsteşar Altunyaldız ve Alhelo ''Karşılıklı İdari Yardımlaşma Anlaşması"nı imzaladı.

Kaynak: T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Güncelleme: 15 Nisan 2013

Kuzey Irak’a İhracat Yapan Firmaların Dikkatine

 

Bilindiği gibi Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi (KIBY) 12 Mayıs 2012 tarihinden bu yana bölgeye gerçekleştirilen ithalatta “sevk öncesi inceleme” uygulaması başlatmış, Bureau Veritas ile SGS gözetim şirketleri söz konusu uygulama kapsamında yetkili kılınmıştır.

Zorunlu ve ihtiyari sevk öncesi inceleme kapsamı ürünler KIBY tarafından belirli aralıklarla güncellenmekte olup, Kuzey Irak’a gerçekleştirilen ihracatımızın sekteye uğramaması için, ihracatçılarımızın söz konusu güncellemelerden zamanlıca haberdar olması önem taşımaktadır.

Bu çerçevede, sevk öncesi incelemeye tabi ürünlere ilişkin güncellemelerin http://www.bvbasvuru.com/adresinden takip edilmesi mümkün bulunmakta; ayrıca ürün ayırt etmeksizin Kuzey Irak’a ihracat gerçekleştiren firmalarımızın Bureau Veritas ve SGS gözetim şirketleri ile irtibat kurarak güncellemelerden haberdar edilmek yönündeki taleplerini ve iletişim bilgilerini söz konusu şirketlere iletmesi gerekmektedir.

 

Bahse konu gözetim şirketlerinin Türkiye’deki iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır (alfabetik sırayla):

Bureau Veritas Gözetim Hizmetleri Ltd. Şti.
Centrum İş Merkezi Aydınevler Sanayi Cad. No. 3, Küçükyalı 34854 Maltepe/İSTANBUL
Tel: +90-216-587 40 00
Faks: +90-216-518 38 74
Web: http://www.bureauveritas.com.tr
 
SGS Supervise Gözetme Etüd Kontrol Servisleri A.Ş.
Abide-i Hürriyet Cad. Geçit Sok. No: 4, Kat 1-2-3-4, 34381 Şişli/İstanbul
Tel: +90-212-368 40 00
Faks: +90-212-296 47 82/83
Web: http://www.tr.sgs.com

 

Uygulamada sıkıntılar yaşanması veya ilave bilgiye ihtiyaç duyulması durumunda Bakanlığımızla temasa geçebilirsiniz.

İrtibat Noktası:

T.C Ekonomi Bakanlığı
Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü
Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanlığı
Tel: +90 (0 312) 204 80 74-75
Faks: +90 (0 312) 212 87 68
E-Mail: [email protected]

 

Kaynak: T.C. Ekonomi Bakanlığı

Güncelleme: 19 Mart 2013

Türkiye ve Güney Kore Arasında Gümrük Protokolü

Türkiye ile Güney Kore arasında ''Ankara ve Seul Gümrükleri Kardeş Gümrük Protokolü'' imzalandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü'nde düzenlenen ve ''Türkiye ve Güney Kore Gümrük İdareleri Başkanları 3. Toplantısı'' kapsamındaki protokole, Türkiye adına Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Güney Kore adına da Gümrük İdaresi Başkanı Yungsup Joo imza koydu.

İmza töreninde konuşan Ziya Altunyaldız, ''Güney Kore ile yapmış olduğumuz bu yapıcı işbirliği ve bu işbirliğinden ortaya çıkan ilişkiyi çok önemsiyoruz. Üçüncüsü yapılan bu anlaşma ve iki ülke arasındaki bu yapıcı ilişki son derece değerli çıktılar ortaya koymuştur'' dedi.

Güney Kore gümrük idaresinin dünyada uygulamaları itibariyle güvenli ve hızlı gümrük uygulamalarında son derece iyi bir yerde olduğunu söyleyen Altunyaldız, ''Bizim de gümrük idaresi olarak dünyada yaptığımız çok başarılı ileri uygulamalar var. Temel hedefimiz şudur ki, iki gümrük idaresi öncelikle bilgi değişiminden başlamak üzere birbirlerini iyi oldukları her alanda desteklemeli ve paralel bir noktaya çekmek anlayışı içerisinde olmalı'' diye konuştu.

Bu toplantılarda ortaya somut projeler çıktığına değinen Altunyaldız, ''Biz hem hızlı kargo sistemimizi hem yolcu işlemlerimizi hem vergi muafiyetiyle satışa dönük işlemlerimizi yeni bir bilgisayar ve akıllı sistemle oluşturmak gibi bir karar almıştık. Güney Kore'deki bu sistemlerin de dünyada örnek alınabilecek nitelikte bir sistem olduğunu biliyorduk ve arkadaşlarımızı bu sistemleri incelemek üzere Güney Kore'ye gönderdik. Sistemleri incelediler. Şimdi bu sistemleri Türkiye'de kurmak üzere çalışıyoruz'' şeklinde konuştu.

İşlemler hızlanıyor

Altunyaldız, söz konusu sistemin yolcu işlemlerinde riske dayalı bir metotla yolcuların ana ülkeden çıkıp, nihai destinasyona yani Türkiye'ye gelmeden önce tüm bilgilerin Türkiye'ye akması ve yolcuların risk analizine göre kontrole tabi tutulup tutulmamasına karar verilmesini içerdiğini dile getirdi.

Altunyaldız, ''Ayrıca bunun sonucunda her türlü kaçakçılığın önüne geçilmesi, ancak bu anlamda sıkıntısı olmayan yolcuların çok seri bir şekilde inceleme ve denetime maruz kalmadan gidebilmesi metoduna dayanmakta'' dedi.

Hızlı kargo sistemini kurduklarını belirten Altunyaldız, şunları kaydetti:

''Vergi muafiyetine dayalı satış sistemiyle yetkilendirilmiş, yükümlü dediğimiz ve yurt içi ve yurt dışı uygulaması olan, uluslararası boyutu olan bir çalışma ile ülkeler karşılıklı olarak onaylanmış dış ticaret erbabını bu anlamda yetkilendiriyor.

Türkiye'deki işlemlerde bunlar daha yetkisiz kontrole ve incelemeye tabi tutuluyor ve işlemleri daha seri oluyor. Ayrıca ülkeler arasındaki anlaşmalarla da bu çalışma, bu muteberlik, onaylanmış statü karşılıklı olarak tanınıyor. Türkiye'den gönderilmiş bir onaylı muteberin malı Güney Kore'de çok daha az inceleniyor, denetleniyor ve seri olarak ülkeye giriyor. Dolayısıyla maliyetler düşüyor ve rekabetçilik artıyor.''

Güney Kore ile kaçakçılık ve uyuşturucuyla mücadele işbirliği

Bütün bunların yanında önümüzdeki dönem için yapacakları çalışmalar olduğunu söyleyen Altunyaldız, ''Kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadele konusunda gümrük idareleri olarak, karşılıklı işbirliğinin arttırılmasına yönelik, uzman heyet değiştirilmesine yönelik ortak çalışmalar var. Bugün Ankara Bölge Müdürlüğü ile Seul Gümrük idaresi arasında bir protokol imzalayarak, işbirliğimizi arttırmış ve ortak çalışmalarımızı geliştirmiş olduk'' bilgisini verdi.

Güney Kore Gümrük İdaresi Başkanı Yungsup Joo da, ''Türkiye, Kore savaşında bize destek sağladı. Bu olay sonrası iki ülke olarak birbirimizi hep desteklemeye devam ettik. Daha önce de protokol yapılmıştı. İki ülkenin hava alanında ortak noktası olduğundan hızlı ilerleyeceğimizi düşünüyorum. Bu anlaşma sonrasında ilişkilerimiz daha da ilerleyecek. Yetkilendirilmiş yükümlü alanındaki işbirliği devam ettirilecek ve karşılıklı yardımlaşmaya devam edeceğiz'' değerlendirmesini yaptı.

 

Kaynak: T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Güncelleme: 26 Haziran 2012

Geçici İhracat ve İthalat Elektronik Başvuru Sistemi

Geçici İhracat ve İthalat Elektronik Başvuru Sistemi Devreye Girdi. Müteahhitlik ve teknik müşavirlik şirketlerimizin yurt dışında üstlendikleri inşaat, tesisat, montaj, mühendislik, proje, müşavirlik, işletme, bakım ve onarım gibi işlerle ilgili her türlü makine, teçhizat veya ekipmanın geçici veya kesin  ihracatı ile üstlenilen projede kullanılacak inşaat malzemeleri veya işçilerin ihtiyacı olan barınma ve tüketim maddelerinin geçici veya kesin ihracatına ilişkin işlemler Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.

Bakanlık, geçici ihracatına ilişkin başvuru sistemini elektronik ortama taşımıştır. Geçici ihracat programında elektronik başvuru ve kayıt sistemine geçilmesineyönelik olarak Yurt Dışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri Kapsamında Yapılacak İhracat ve İthalata İlişkin 2013/1 sayılı Tebliğ 10 Nisan 2013 tarihli ve 28614 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

2013/1 sayılı Tebliğ uyarınca, yeni İş Alındı Belgesi kayıt ve onay işlemleri ile geçici ihracat, süre uzatımı, aktarım, satış ve ithalat başvurularının Elektronik Başvuru Sistemi üzerinden yapılması gerekmektedir.

Diğer yandan, 2013/1 sayılı Tebliğin yürürlüğe girmesinden önce başlayan geçici ihracat, süre uzatımı, aktarma, satış ve kesin ithalat işlemleri ile Tebliğin yürürlüğe girmesinden önce alınmış bulunan İş Alındı Belgelerine dayalı işlemler hakkında Yurt Dışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri Kapsamında Yapılacak İhracat ve İthalata İlişkin Tebliğ (2008/1) hükümleri uygulanacaktır.

Bununla birlikte, uygulamadan faydalanmakta olan firmaların Elektronik Başvuru Sistemine kaydolup, şirkete ait kayıt evraklarını Bakanlığa göndermelerinde yarar bulunmaktadır.

 

Kaynak: T.C.Ekonomi Bakanlığı
Güncelleme: 12 Nisan 2013

Gümrükten Haberler

Değerli Misafirimiz,

Gümrük ve dış ticaretle ilgili haber ve duyuruların yayınlandığı alt sayfalarımıza hoş geldiniz… Bu sayfalarda okuyacağınız haberler ilgili devlet kurumların resmi internet sitelerinden alınmıştır, Gumrukleme.com.tr ailesi olarak hiçbir bilgiyi duyumlara veya asparagas haberlere itibar ederek siz değerli ziyaretçilerimizin dikkatine sunmamaya özen gösteriyoruz. İlgili sayfaların en altında belirtilen kaynak ve tarih bilgilerinden haber kaynağına direk ulaşabilirsiniz…

Saygılarımızla,

Gumrukleme.com.tr Ailesi… 

 

İthal Engelli Araçları Araç Sahibi Dışında Bir Kişi Daha Kullanabilecek – 8 Kasım 2013

Akaryakıt Harici Petrol Ürünlerinde Uygunluk Yazısı Başvurusu Elektronik İmzayla – 8 Kasım 2013

İthalatta Yerinde Gümrükleme Sistemi – 2 Kasım 2013 

İstanbul Gümrükleri Mesai Saatleri – 24 Ekim 2013

Gıda ve Gıda ile Temas Eden Maddelerin İthalatında İhtisas Gümrüğü Uygulaması – 21 Ekim 2013

Türkiye ve Filistin Arasında Gümrük İşbirliği Anlaşması İmzalandı – 15 Nisan 2013

Geçici İhracat ve İthalat Elektronik Başvuru Sistemi – 12 Nisan 2013

Kuzey Irak'a İhracat Yapan Firmaların Dikkatine – 19 Mart 2013

Türkiye ve Güney Kore Arasında İmzalanan Kardeş Gümrük Protokolü – 26 Haziran 2012

Visit Us On FacebookVisit Us On Twitter