Kısa Açıklama…

 

Form A Belgesi; Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) kapsamında ilgili ülkelerin Türkiye’ye tek taraflı olarak uyguladığı tavizli gümrük vergi oranlarından faydalanabilmek için düzenlenen, eşyanın tercihli menşe durumunu gösteren bir belgedir. Form A belgesi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından basılıp dağıtılmaktadır.

Detaylı Açıklama…

 

Form A Belgesi; Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS veya İngilizce olarak Generalized System of Preferences, GSP) kapsamında ilgili ülkelerin Türkiye’ye tek taraflı olarak uyguladığı tavizli gümrük vergi oranlarından faydalanabilmek için düzenlenen, eşyanın tercihli menşe durumunu gösteren bir belgedir. Form A belgesi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından basılıp dağıtılmaktadır.

 

Form A belgesi içlerinde Beyaz Rusya, Japonya, Kanada, Rusya ve Yeni Zelanda’nın da bulunduğu birçok ülkeye yapılan ihracatlar için düzenlenebilmektedir. Genel olarak İngilizce veya Fransızca olarak düzenlenen Form A belgesi, Rusya’ya yapılacak ihracatlar için Rusça da düzenlenebilmektedir. Geçerli olabilmesi için Form A belgesinin ihracatçının bağlı bulunduğu ticaret odasına tasdik ettirilmesi gerekli ve yeterlidir.

 

Saygılarımızla,

Gumrukleme.com.tr Ailesi…

Güncelleme: 23 Aralık 2013